W czasie naszych Jubileuszy staraliśmy się, by każdy z nich przynosił jaką wartość dodaną naszemu Liceum. Ważne są spotkania, wspomnienia, rozmowy, kontakty w Nauczycielami, ale najważniejsze, by dzięki Jubileuszom Szkoła zyskała nowe oblicze, unowocześniła się, by lepiej służyła uczniom i Nauczycielom. Dlatego w czasie uroczystości Jubileuszu 95-Lecia zbieraliśmy środki finansowe na remont i wyposażenie nowej biblioteki szkolnej – pomysł Pani Dyrektor Doroty Koniecznej-Simela. Służyły temu indywidualne wpłaty, licytacje w czasie szkolnych zabaw oraz w czasie Balu Jubileuszowego. Udało się!! zebrane środki pozwoliły na stworzenie pięknej, nowoczesnej i przyjaznej uczniom biblioteki oraz strefy chillout.

Biblioteka i strefa chillout powstała w miejscu, gdzie kiedyś była piwnica i składowisko szkolnych rupieci stale sprzątanych i ….. nieustannie odradzających się 😉

Obecna biblioteka przed remontem.

…. aż trudno uwierzyć, że dzięki ofiarności wszystkich Darczyńców biorących udział w licytacjach, kupujących cegiełki jubileuszowe, indywidualnie wpłacających środki finansowe oraz niezwykłemu uporowi i konsekwencji Dyrekcji oraz Grona Pedagogicznego naszej Szkoły. Nie byłoby jednak biblioteki, gdyby nie fantastyczny projekt zaprzyjaźnionych Architektów – Pań Marzeny Zawartka i Aleksandry Zawartka, które nieodpłatnie, w darze dla Szkoły przygotowały stronę techniczną przedsięwzięcia. Dzisiaj możemy cieszyć się pięknie odnowionymi pomieszczeniami, w których cisza biblioteczna sprzyja odpoczynkowi i nauce indywidualnej. To był nasz projekt na 95-Lecie Liceum ……


A teraz przedstawiamy projekt na 100-Lecie Liceum – stworzenie szkolnej „Piwnicy Artystycznej”, miejsca prezentacji artystycznych, spotkań, wykładów, konkursów, narodzin nowych talentów wokalnych, teatralnych i tanecznych. I znowu odważny pomysł Pani Dyrektor Koniecznej-Simela, znowu nasze Architektki: Marzena Zawartka i Aleksandra Zawartka, do których dołączyli Panowie Łukasz Fik i Dariusz Terlecki.

Tak wygląda obecnie dwupoziomowe pomieszczenie dawnej kotłowni. Ma dobre połączenie z korytarzem prowadzącym do biblioteki szkolnej, okna i osobne wyjście. Jest na parterze, więc może być dostępne dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, a zaplanowane tam spotkania i przedsięwzięcia artystyczne nie będą kolidowały z odbywającą się na wyższych piętrach nauką naszych uczniów.

Wysokość pomieszczenia stwarza olbrzymie możliwości aranżacji wnętrza, ma potencjał, wspaniałą przestrzeń, w której Architekci zaprojektowali galerię/ antresolę, małą scenę i widownię oraz strefę klubową.

 

            Stulecie to wyjątkowa okazja! Jesteśmy przekonani, że należy podkreślić ją spektakularnym działaniem na miarę tej okrągłej rocznicy. Zamierzamy podjąć się renowacji dawnej kotłowni, która zamieni się w wyjątkową Piwnicę Artystyczną, miejsce, w którym młodzież będzie mogła przeprowadzać próby Szkolnego Teatru Subtelność, ale także przestrzeń spotkań kulturalnych i społecznych. Zależy nam na stworzeniu w przepięknym neoklasycystycznym budynku miejsca, gdzie młodzież będzie realizować swoje projekty, chcemy, aby  nauczyciele w niekonwencjonalnej przestrzeni, w jeszcze bardziej przyjazny uczniom sposób, mogli prowadzić zajęcia, m.in. z historii czy języków obcych. Niezwykle istotne w tej holistycznej koncepcji jest zaangażowanie uczniów.  Tym ważniejsze, że od kilku lat dostrzegamy  radykalne zwiększenie zapotrzebowania młodzieży na wsparcie w postaci pomocy psychologiczno-pedagogicznej, reintegrację z rówieśnikami. Pandemia i izolacja dodatkowo nakłada się na deficyty, które bardzo mocno wpływają na pracę i naukę młodzieży.

A tak będzie wyglądać Piwnica Artystyczna – projekt 100-Lecia naszego Liceum!

Projekt jest bardzo ambitny, ale liczymy na ofiarność naszych Absolwentów, Przyjaciół oraz Darczyńców. Jak dotąd – nigdy się na nich nie zawiedliśmy.

Prace już się zaczęły, ekipy remontowe rozkładają niezbędny sprzęt i rusztowania ……

…… cieszymy się, że nasze marzenia powoli przybierają realne kształty……

Logo Stowarzyszenia

Similar Posts